Reumatoidinis artritas- tik nekalti sąnarių skausmai ar rimta liga?
|Reumatoidinis artritas nėra nekalti sąnarių skausmai, o sunki autoimuninė, sutrikusio imuniteto liga. Liga prasideda nuo sąnarių, ypač smulkiųjų, skausmo, sąnarių stingimo, tinimo, sutrikusios funkcijos. Dėl skausmo ir sutinimo sumažėja sąnario jėga, pacientai dažnai negali išlaikyti rankose puodelio, ypač iš ryto, vargina ir kitų sanrių, kelių, pečių, čiurnų skausmai. Reumatoiloginiu artritu susergama, kai organizmo imuninė sistema neatpažįsta savo ląstelių, ima reaguoti į jas kaip į svetimas. Progresuojantis reumatoidinis artritas pažeidžia smulkiuosius, paskui stambiuosius sąnarius ir kitus organus: širdį, plaučius, inkstus, akis, nervus.Tai klastinga liga, nes ją diagnozuoti nėra lengva. Sąnarius gali skaudėti dėl įvairių priežasčių, todėl tik atlikus tyrimus, stebint ligonio būklę, ligos eigą, nustatoma diagnozė.
Veiksmingas gydymas
Reumatoidiniu artritu sergantys žmonės visą gyvenimą turi vartoti vaistus. Nėra vaistų, galinčių išgydyti šią ligą, tačiau tinkamas gydymas gali pristabdyti ligos progresavimą, ar pasiekti ilgalaikį palengvėjimą. Ši liga gydoma vaistais nuo uždegimo, dėja daliai ligonių šie įprasti vaistai nepadeda. Jiems taikoma biologinė terapija. Tai labai stiprūs vaistai, jų gydomasis poveikis susijęs su uždegimo medžiagos slopinimu. Taip organizme numalšinamas reumatinis uždegimas. Taikant biologinę terapiją pacientams netinsta sąnariai, jie nejaučia skausmo ir gali gyventi visavertį gyvenimą. Šis gydymo būdas netaikomas onkologiniams ligoniams, taip pat persirgusių nervų ligomis. Biologinė terapija labai brangi. Ligonių kasos kompensuoja vaistus tik daliai pacientų, kuriems reikalingas toks gydymas.
Kodėl sergantiems būtina mankšta?
Sergant reumatoidiniu artritu būtina mankštintis. Nemankštinami sąnariai praranda lankstumą, stingsta, silpnėja aplinkiniai raumenys. Rekomenduojamas bendras fizinis krūvis, nepervarginantis sąnarių: vaikščiojimas, plaukimas, važiavimas dviračiu. Kineziterapeutai išmoko specialių fizinių pratimų. Pagerinti sąnarių funkciją, lankstumą padeda ir masažai, fizioterapinės procedūros. Sąnariai reaguoja į šaltį, todėl gydytojai pataria žiemą šiltai rengtis, neperšalti. Būtina saugotis peršalimo ligų, nes susirgus gali paūmėti reumatinės sąnarių ligos. Taip pat reikėtų kontroliuoti savo svorį: antsvoris papildomai apsunkina sąnarius.